O nas

My i nasza historia

To my – Miłosz Całujek i Jędrzej Wołk, muzycy folk rockowych 13 Drzew, twórcy największego polskiego podcastu dotyczącego biznesu muzycznego, czyli Cierpień Młodego Muzyka, a także ojcowie tej strony. Za nami setki występów i koncertów, dziesiątki tysięcy przejechanych kilometrów i 8 lat uczenia się tego, jak działa polski biznes muzyczny, szczególnie kiedy jesteś muzykiem samozarządzającym się. 

Nasza historia

Nasze muzyczne historie dosyć mocno się od siebie różnią. Miłosz liznął zarówno zajęć w ognisku muzycznym, jak i szkoły muzycznej, jednak większość umiejętności posiadł samemu. Jędrek przez wiele lat uczęszczał do ogniska muzycznego, w którym skończył klasę keyboardu, pianina i akordeonu, później jeszcze sam nauczył się grać na ukulele. Najważniejsze jednak, że spotkaliśmy się kilka lat temu w zespole Synergia, gdzie razem graliśmy, komponowaliśmy a także stawialiśmy pierwsze kroki wśród zawiłości polskiej branży muzycznej.
Pomysł na podcast i całą działalność edukacyjną wyrósł ze frustracji, spowodowanej brakiem materiałów dotyczących polskiej branży muzycznej a także branży w ogóle, dostępnych w naszym języku. Blogi, które czytaliśmy traktowały bardziej o kwestiach twórczości niż działaniach marketingowych czy bookingu. Podcasty, które słuchaliśmy kończyły się po kilku, czy kilkunastu odcinkach. Stwierdziliśmy więc, że nie chcemy, żeby wszyscy młodzi muzycy popełniali te same błędy, które u nas wynikały z braku wiedzy i tak powstały Cierpienia Młodego Muzyka. Od 2023 roku w podcastach możecie zdecydowanie częściej słyszeć samego Jędrka, Miłosz jednak nadal jest dobrym duchem Cierpień i sponsorem serwera na który wrzucamy kolejne odcinki 😉
20 +
Odcinków podcastu
0
lat doświadczenia
20 +
Zabookowanych koncertów